ابریشم گران، مشکل جدید پارچه‌های دستی‌یکی از کارآفرینان برتر در حوزه پارچه بافی سنتی ابریشم در منطقه جرگلان در شهرستان راز و جرگلان گفت: قیمت بالای نخ ابریشم، مشکل امسال پارچه بافان جرگلان است.

گلثوم کوهی در گفت‌وگو با دوستی دانلود با اشاره به اینکه پارچه بافی ابریشم یکی از شاخه‌های مشاغل خانگی در این منطقه مرزی است، افزود: هر کیلوگرم نخ ابریشم طی سال گذشته تا قیمت ۱۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومان خریداری شد اما امسال مجبور هستیم تا این نخ‌ها را با قیمت ۳۰۰ هزار تومان خریداری کنیم.

وی ادامه داد: بنیه مالی پارچه بافان سنتی در این منطقه پایین است و آن ها نمی توانند نخ های ابریشم را با این رقم خریداری کنند.

کوهی با بیان اینکه بیشتر مردم جرگلان در فصل بهار اقدام به نوغان داری می‌کنند و هر ساله مقدار قابل توجهی پیله ابریشم در این منطقه تولید می شود، اظهار کرد: اما بنا به دلایلی همچون مقارن شدن ماه مبارک رمضان با فصل برداشت پیله و تولید نخ ابریشم، میزان تولید نخ ابریشم در این منطقه بسیار کاهش یافته است.

وی بیان کرد: بیشتر ابریشم تولید شده به صورت پیله خریداری شده و پارچه بافان مجبور هستند نخ ابریشم مورد نیاز را از شهرهای مشهد و بجنورد تهیه کنند.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر تعداد تولیدکنندگان پارچه ابریشم در این منطقه افزایش یافته و نیاز به نخ ابریشم نیز افزوده شده است.

گفتنی است تمام پارچه‌های ابریشم تولید شده در این منطقه مصرف و برای تولید روسری و لباس ابریشم که در مجالس عروسی اهل سنت این منطقه به کار گرفته می شود، استفاده می شود.

انتهای پیام