استن لی اسطوره دنیای مارول در کمال ناباوری درگذشت


استن لی اسطوره دنیای مارول در کمال ناباوری درگذشت

او پس از سکته قبلی، در سن ۹۵ سالگی دار فانی را وداع گفت.

استن لی، اسطوره دنیای کامیک مارول که شخصیت‌های مشهور زیادی از این دنیای ابرقهرمانی را خلق کرده بود، درگذشت. به نقل از وبسایت خبری TMZ، وی در روز دوشنبه در خانه خود در هالیوود هیلز دچار سکته قلبی شد و پس از رسیدن به مرکز درمانی و پزشکی Cedars-Sinai سرانجام در سن ۹۵ سالگی دار فانی را وداع گفت. این خبر شوکه‌کننده ناراحتی و غم و اندوه زیادی را به همراه داشته و طرفداران دنیای کمیک و به‌خصوص مارول را متعجب کرده است. استن لی و جک کربی از سال ۱۹۶۱ همکاری خود را با ساخت داستان مجموعه «چهار شگفت‌انگیز» (The Fantastic Four) آغاز کردند. از آثار مهم دیگر این شخصیت می‌توان به «مرد عنکبوتی» (Spider-Man)، «پلنگ سیاه» (Black Panther)، «هالک شگفت انگیز» (The Incredible Hulk)، «مرد آهنی» (Iron Man)، «مردان ایکس» (X-Men) و «انتقام‌جویان» (The Avengers) اشاره کرد. لی علاوه بر اینها در فیلم‌های سینمایی مارول نیز نقشی افتخاری داشته و سکانس‌های فراموش‌نشدنی و کمدی زیادی را به‌جای گذاشته که جای خالی آن‌ها هیچگاه پر نمی‌شود. پیام‌ها و واکنش‌های زیادی توسط ستارگان و شخصیت‌های مهم منتشر شده که برخی از آن‌ها را با یکدیگر مرور می‌کنیم:

باب ایگر، رییس کمپانی والت دیزنی

“استن لی به اندازه شخصیت‌هایی که خلق کرده بود، فوق‌العاده و شگفت‌انگیز بود. او برای طرفداران مارول در سرتاسر جهان مانند یک ابرقهرمان بود و قدرتش هم الهام بخشیدن به مردم، سرگرم کردن و متصل کردن آن‌ها به یکدیگر بود. قدرت تخیل شگفت‌انگیز وی از قلب بزرگش سرچشمه می‌گرفت.”

کریس همسورث، بازیگر نقش ثور در فیلم‌های مارول

“روحت شاد دوست من. بابت تمام ماجراهای شگفت‌انگیزی که خلق کردی و ما را به همراه خود به درون آن‌ها بردی ممنونم. به همه نزدیکان و دوستانت تسلیت می‌گویم.”

رئیس استودیو مارول، کوین فایگی

“هیچ کسی به اندازه استن لی در زمینه کاری من و اقداماتی که در استودیو مارول انجام دادیم تاثیرگذار نبود. او میراث ماندگاری را از خود به‌جای گذاشت که بعد از پایان یافتن دوران ما نیز به حیاتش ادامه می‌دهد. همه ما در غم از دست دادنش با دخترش، خانواده‌اش و میلیون‌ها طرفدارش شریک و همدرد هستیم.”

کریس ایوانز، بازیگر نقش کاپیتان آمریکا در فیلم‌های مارول

“کسی مثل استن لی دیگر نخواهد آمد. او توانست برای دهه‌های طولانی پیر و جوان را با حس ماجراجویی، آرامش، اعتماد و قدرت، دوستی و شادی خود همراه کند. وی سرچشمه عشق و مهربانی بود و تاثیرات انکارناپذیری روی میلیون‌ها نفر گذاشت. Excelsior (کلمه‌ای لاتین به معنی «همچنان به سمت بالا» که جزو تیکه کلام‌های استن لی بود.)”

بندیکت کامبربچ، بازیگر نقش دکتر استرنج در فیلم‌های مارول

“قدرت تخیل و داستان‌نویسی استن لی چندین نسل را تحت تاثیر قرار داده است. وی مردی مهربان، بزرگوار و بامزه بود و ملاقات با او برای من افتخار بزرگی بود. از همینجا با خانواده وی همدردی می‌کنم.”

هیو جکمن، بازیگر نقش ولوورین

“ما نابغه‌ای خلاق را از دست دادیم. استن لی فردی پیشگام در زمینه کمیک‌های ابرقهرمانی بود. باعث افتخارم است که نقشی کوچک در کارهایش داشتم و توانستم به یکی از شخصیت‌هایش زندگی ببخشم.”

کریس پرت، بازیگر فیلم نگهبانان کهکشان مارول

“بابت همه چیز ازت ممنونم استن لی! چه زندگی پرباری داشتی. من خودم را بسیار خوش شانس می‌دانم که تورا ملاقات کردم و در یکی از دنیاهایی که خلق کرده بودی به ایفای نقش پرداختم.”

تام هالند، بازیگر جدید نقش اسپایدرمن در فیلم‌های مارول

“اگر میلیون‌ها نفر به اشکال مختلف مدیون استن لی باشند، هیچ کس به اندازه من مدیون وی نیست. این شخصیت به عنوان پدر مارول توانست باعث خوشحالی خیلی‌ها شود و این بیانگر این است که چه زندگی فوق‌العاده و دستاورد‌های بزرگی داشته است. روحت شاد استن.”

دواین جانسون

“عجب مردی و عجب زندگی‌ای. وقتی برای اولین بار به هالیوود وارد شدم، وی با آغوش باز از من استقبال کرد و توصیه‌هایی کرد که تا ابد در قلبم نگه می‌دارم. او نمادی واقعی برای تاثیرگذاری روی نسل‌های مختلف در سرتاسر جهان بود. روحت شاد دوست من.”

مارک همیل، بازیگر مجموعه جنگ ستارگان

“زحماتی که استن لی برای فرهنگ عامه و مردم کشید انکارناپذیر و به نحوی انقلابی بود. همواره عاشق او بودم و هیچ‌وقت وی را فراموش نمیکنم. بعضی ها معتقد‌ هستند که نباید هرگز بت کودکی خود را از نزدیک ملاقات کرد اما آن‌ها سخت در اشتباه‌اند.”

به این موضوع نیز اشاره کنیم که طرفداران این نویسنده بزرگ در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود یاد این شخصیت مهم را گرامی داشتند و با قرار دادن گل‌هایی در کنار نامش، از وی قدردانی کرده و غم خود را نشان دادند. تیم وبسایت دوستی دانلود نیز این حادثه ناگوار را به تمام طرفداران وی تسلیت می‌گوید. روحش شاد و یادش گرامی.

نویسنده: مانی شکیبایی


پیشنهادات سایت:

برای باخبر شدن از آخرین اخبار سایت و سینمای جهان ، به کانال تلگرام دوستی دانلود بپیوندید.

کانال تلگرام دوستی دانلود