بساط پذیرایی اربعین عراقی‌ها جمع شدبا پایان مراسم اربعین و آغاز بازگشت زائران به کشورهای خود، موکب‌های پذیرایی و میزبانی از زائران در عراق جمع آوری شد که با توجه به شرایط موجود، از این پس خدمات‌رسانی به زائران باقی‌مانده در عراق با محدودیت‌هایی روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش دوستی دانلود. در اربعین سال‌های گذشته بیشتر موکب (چادر) های عراق عصر روز اربعین جمع می شدند، اما امسال با توجه به جمعیت حاضر در شهرهای کربلا و نجف، برخی موکب‌ها با تاخیر و دو روز پس از اربعین جمع آوری شدند. در این میان ستاد بازسازی عتبات عالیات که از سوی ستاد اربعین ایران، مسؤولیت اسکان و پذیرایی از زائران ایرانی در اربعین را به عهده دارد، اعلام کرده همچنان تعدادی از موکب‌های ایرانی در عراق فعالند. با این حال ظرفیت چادرهای برپا شده برای اسکان و پذیرایی از زائران اربعین، جوابگوی جمعیت حاضر در این کشور نیست و بسیاری از زائران، بویژه گروه‌هایی که با پایان اربعین به سمت سامرا و کاظمین حرکت کرده‌اند، با کمبود امکانات اقامتی و پذیرایی مواجه شده‌اند.

ستاد اربعین پیش از آغاز این مراسم به زائران ایرانی هشدار داده بود سفر خود را به عراق، به شکلی برنامه ریزی کنند که با توجه به فرهنگ اربعین در عراق با چنین شرایطی مواجه نشوند.

ایران همزمان با اربعین تنها در یک شهر کربلا بیش از ۴۸۰ موکب اقامتی و پذیرایی برپا کرده بود که روزانه ۷ هزار زائر را اسکان می‌دادند.

اربعین امسال بییش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار زائر ایرانی به عراق سفر کردند که طبق اعلام اداره روادید و گذرنامه وزارت امور خارجه، اعتبار ویزای عراق برای این زائران یک ماه است.

انتهای پیام