«بی‌توجهی به ساختار ذهنی انسان مدرن» مشکل طراحی‌ها در صنایع‌دستیمعاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان گفت: در آثار صنایع‌دستی انسان مدرن امروزی ردپایی از هنر گذشتگان دیده نمی‌شود که باید این آسیب بررسی و برای آن راهکار مناسب ارائه شود.

به گزارش دوستی دانلود، «ابوالفضل دلارام» در نشست تخصصی پیشینه نقوش اولیه و خط در تالار بهمن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهرود اظهار کرد: مشکل اصلی صنایع‌دستی نبود طراحی بر اساس ساختار ذهنی انسان مدرن است.

وی با بیان این‌که در صنایع‌دستی از خط تولید گرفته تا طراحی، نقش‌اندازی و فروش مشکلات فراوانی وجود دارد، افزود: هنوز نتوانسته‌ایم جایگاه صنایع‌دستی را آن‌طور که باید در فرهنگ مردم به نحو درست جانمایی کنیم و این مهم نیازمند حمایت بیشتر از هنرمندان این عرصه است.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با بیان این‌که سابقه هنری بسیار غنی در هنرمندان این مرز و بوم نهفته است، ادامه داد: برای رونق بازار صنایع‌دستی باید به مقوله شعار سال و حمایت از کالای ایرانی توجه کنیم و هیچ ‌کالایی به‌ اندازه صنایع‌دستی که دارای بار فرهنگی است تولید داخل محسوب نمی‌شود.

دلارام تصریح کرد: اگر بخواهیم در خصوص صنایع‌دستی قدمی برداریم باید از تولیدات در امور روزمره به نحو احسن استفاده شود و باید گفت بهترین نوع زیبایی بخشی به خانه، بهره‌گیری از آثار صنایع‌دستی است.

معاون اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان افزود: صنایع‌دستی و هنرمندان استان سمنان به حمایت معنوی نیاز دارند و مشارکت مردم و گروه‌های فرهنگی در استفاده از صنایع‌دستی بهترین نوع کمک محسوب می‌شود.

این فعال هنری سمنانی، هم‌چنین بر ضرورت حمایت از هنرمندان از طریق خرید کالای فرهنگی و هنری آن‌ها تأکید و خاطرنشان کرد: باید به ‌جای استفاده از کالاهای بی‌کیفیت ساخت چین از محصولات صنایع‌دستی با کیفیت تولید داخل برای هدیه دادن استفاده کرد.

انتهای پیام