تلاش مردم ابیانه برای حفظ لباس سنتی‌ خود


با رونمایی از لوح ثبتی “آئین مهارت دوخت پوشاک ابیانه” در این روستای تاریخی، نسبت به گسترش لباس سنتی ابیانه تاکید و خواسته شد تا از پوشش‌های نامتعارف دیگر در این روستا جلوگیری شود.

به گزارش دوستی دانلود، اوایل اسفند سال گذشته آیین “مهارت دوخت پوشاک ابیانه” در فهرست آثار ملی ناملموس کشور به ثبت رسید و از آن زمان اعلام شد که روز ۱۱ فروردین جشن مخصوص لباس ابیانه در این روستای تاریخی برگزار می‌شود و سرانجام این جشن شب گذشته با رونمایی از لوح ثبت ملی این لباس سنتی که با توجه به تنوع رنگ‌ها و الهامی که از طبیعت اطراف این روستا گرفته و مجموعه ارتباطی که آیین مهرپرستی با طبیعت دارد و حتی در معماری ابیانه هم تأثیرگذار بوده است، همراه بود.

احمد نجیبی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی ابیانه در گفت‌وگو با خبرنگار دوستی دانلود با اشاره به حضور دانیالی، معاون توسعه و مدیریت سازمان میراث فرهنگی و فریدون الهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان و دیگر مقامات شهرستان نطنز و حدود ۱۲۰۰ نفر از مردم ابیانه با لباس سنتی خود اظهار کرد: در این مراسم اشعاری که ابیانه‌ای‌ها در مورد لباس ابیانه سروده بودند خوانده و علاوه بر برگزاری نمایشگاه عکسی از لباس‌های قدیمی ابیانه، همچنین نمیشگاهی از لباس‌های قدیمی اصیل به جامانده از ابیانه‌ای‌ها با قدمت حدود ۱۰۰ سال برگزار شد و از دوزندگان لباس سنتی ابیانه نیز تقدیر شد.

نمایشگاه لباس‌های سنتی و قدیمی ابیانه

به گفته‌ی وی، معاون توسعه و مدیریت سازمان میراث فرهنگی در این جشن نسبت به ارزش‌های ابیانه تاکید و اعلام حمایت کرد که از روستای ابیانه در هر مورد حمایت و حفاظت می‌شود.

او افزود: دانیالی ابیانه را یک ارزش دانسته که باید نسبت به ثبت جهانی ان اقدامات لازم نیز انجام شود.

نجیبی همچنین تاکید کرد: در این جشن، نسبت به گسترش لباس سنتی ابیانه تاکید و خواسته شد تا از پوشش‌های نامتعارف دیگر در ابیانه جلوگیری شود که این بزرگترین اتفاق در مورد ابیانه بود.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی ابیانه ادامه داد:‌ برای گسترش لباس ابیانه، باید حساسیت مردم را نسبت به حفاظت از این نوع پوشش بالا بریم و در مورد الگوهای اصیل لباس پژوهش کرده و آن را معرفی کنیم. از نظر ما بیشترین فرهنگ‌سازی برای حفظ لباس ابیانه است که باید در دستور کار قرار گیرد و با کسانی که لباس‌های نادرستی را ترویج می‌کنند، برخورد شود.

وی جشن برگزار شده‌ی ابیانه را جشنی مردمی دانست که توسط مردمِ این روستای تاریخی برگزار شده و گفت: پایگاه میراث فرهنگی، دهیاری، شورای اسلامی و بنیاد جوانان ابیانه، اداره میراث‌فرهنگی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نطنز نیز در برگزاری این جشن همکاری کرده‌اند.

نمایشگاه عکس از لباس سنتی ابیانه

انتهای پیام