خوانش تصویری نامه‌ای که منجر به آزادی سوسنگرد شد


مستندی با موضوع نامه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به فرمانده لشکر ۹۲ زرهی اهواز در سال ۱۳۵۹ و آزادی سوسنگرد، امروز از شبکه یک پخش می‌شود.

به گزارش دوستی دانلود به نقل از روابط عمومی شبکه یک، دوشنبه ۲۶ آبان سال ۱۳۵۹ بود که حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای نامه‌ای به سرهنگ قاسمی فرمانده لشکر ۹۲ زرهی اهواز ارسال کرد.

متن این نامه در آن زمان و سال‌های پس از آن دارای اهمیت بسیار بود. ایشان در نامه خود آورده بودند: «شنیدم تیمسار ظهیرنژاد به شما تلفن کرده‌اند که تیپ ۲ فردا وارد عمل نشود مگر بنا به امر. منظورشان امر آقای رئیس جمهور است. من این عدول از تصمیم عصر را قابل توجیه نمی‌دانم. این به معنای تعطیلی یا به ناکامی کشاندن عملیات فردا است. استعداد دشمن چنان است که آن دو گروهان پیاده یارای کار درستی در برابر آن ندارند و اگر تیپ وارد عمل نشود در حقیقت تک انجام نگرفته است. صبح اگر برای تصمیم نهایی بخواهیم منتظر آمدن تیمسار ظهیرنژاد بمانیم وقت خواهد گذشت. جوانان ما در سوسنگرد حداکثر تا صبح مقاومت خواهند کرد و صبح زود اگر ما قدری بار دشمن را سبک نکنیم همه نابود خواهند شد و شهر کاملاً سقوط خواهد کرد. خلاصه اینکه به نظر و تشخیص ما کار باید به همان روال که عصر صحبت شد پیش برود و تیپ آماده باشد که صبح وارد عمل شود در غیر این صورت مسئولیت سقوط سوسنگرد با هر کسی است که از این تصمیم عدول کرده است.»

مستند ۴۰ دقیقه‌ای «نامه ۲۶ آبان ۵۹» به قضایای مربوط به این نامه و حوادث پس از آن می‌پردازد؛ محوریت این مستند بر مبنای نامه مذکور است که در نهایت منجر به آزادی سوسنگرد شد.

اسماعیل جعفری تهیه‌کننده و مرتضی پایه‌شناس نویسنده و کارگردان این مستند هستند که امروز (۲۶ آبان ماه) ساعت ۱۵:۵۵ از شبکه یک پخش خواهد شد.

انتهای پیام