“دبیرخانه دائمی پویانمایی به استان همدان منتقل می‌شود”معاون امور استان‌های صداوسیما از راه‌اندازی دبیرخانه دائمی جشنواره پویانمایی و تاسیس دانشکده هنرهای دیجیتال در استان همدان خبر داد.

به گزارش دوستی دانلود، علی دارابی که امشب (۱۵ اردیبهشت) در مراسم افتتاحیه نخستین جشنواره پویانمایی تلویزیونی در همدان سخن می‌گفت، با اعلام این خبر، یادآور شد: مقدمه تاسیس دانشکده‌ هنرهای دیجیتال در حال انجام است و امیدواریم که به زودی این اقدام عملی شود.

او با بیان این‌که دشمنان ما می‌خواهند امید و شادی از نسل جوان کشورمان گرفته شود، گفت: لذا هر تلاش برای ایجاد امید و حمایت از فرهنگ و کالای ایرانی نیازمند همت و مدیریت جهادی است. سازمان صداوسیما مفتخر است که در این راستا قدم‌هایی برداشته است. امروز بیش از ۱۵۰ شبکه رادیویی و تلویزیونی با زبان‌های ملی و فراملی فعالیت می‌کنند تا پیام ملت ایران را به جهانیان انعکاس دهند.

دارابی با اشاره به تاثیرگذاری قهرمان‌های انیمیشنی بر کودکان و نوجوانان گفت: امروز بخش اعظمی از بزرگترین کمپانی‌های عروسک‌سازی صهیونیست‌ها و غربی‌ها هستند. آنها معتقدند ارزش‌های برتر دنیا متعلق به آنهاست و تلاش می‌کنند تا عقایدشان را به مردم سایر کشورهای جهان منتقل کنند. امروز مساله فرهنگ و هنر مساله جنگ نرم و تهاجم فرهنگی است و در همین راستا و امروز بیش از ۲۶۰ شبکه فارسی زبان باورهای جوانان ما را نشانه گرفته‌اند.
او ادامه داد: خوشبختانه این جشنواره طلیعه روشن کننده‌ای است که بتوانیم هدف‌های‌مان را دنبال کنیم. ما نه تنها برای صیانت از خانواده بلکه برای صدور ارزش‌های خود باید در حوزه پویانمایی قدرت کسب کنیم که در این حوزه صادرات داشته باشیم.
معاون امور استان‌های صداوسیما بیان کرد: در نخستین دوره جشنواره پویانمایی ما بیش از یک‌هزار و ۱۱ اثر دریافت کردیم که بیش از ۷۰ درصد مربوط به بخش خصوصی است. این یک رکورد قابل توجه است و ما باید سرمایه‌گذاری جدی در این زمینه داشته باشیم.
او یادآور شد: برگزاری این جشنواره نتیجه بیش از یک‌سال و نیم تلاش معاونت امور استان‌ها است. امروز صنعت پویانمایی در جهان بسیار مهم و تاثیرگذار است و برگزاری ابن جشنواره نیز می‌تواند در قطب پویانمایی و فرهنگ ایران اقدام موثری در راستایی پیشرفت این صنعت باشد.  ما ایرانی‌ها در بسیاری از عرصه‌ها پیشرو هستیم و چهره‌ها و شخصیت‌های مهمی داریم که باید در رسانه‌ها، دانشگاه‌ها و آموزش و پروش به آنها توجه شود.

مهدی دهقان نیری، مدیرکل صداوسیمای همدان نیز ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان حاضر در مراسم، اظهار کرد که جشنواره تولیدات پویانمایی تلویزیونی می‌کوشد تا فرهیختگان را حفظ، نوپایان را حمایت و استعدادها را کشف کند.

همچنین آیت‌الله طاها محمدی، نماینده ولی فقیه در استان همدان در سخنانی برگزاری این جشنواره را در راستای اعتلای فرهنگ ملی به‌ویژه برای گروه نونهالان اقدامی مهم، ارزشمند و اثرگذار برشمرد و خاطرنشان کرد: سال‌ها از اینکه برنامه‌های سرگرمی کودکان در خارج از مرزهای کشور ساخته می‌شد، رنج بردیم  به‌ویژه این‌که آن‌ها از این طریق کینه‌ورزی‌شان را به ما منتقل می‌کردند؛ اما خوشبختانه به برکت انقلاب، شهدای گرانقدر، رهنمودهای ولی‌فقیه و تلاش شبانه‌روزی هنرمندان برنامه‌هایی برای کودکانمان تولید شده است که دیگر نیازی به برنامه‌های خارجی نداریم.

او یادآور شد: از این‌که استان همدان، به عنوان پایتخت هنر پویانمایی انتخاب شده است بسیار خدا را شکر می‌گوییم و خوشحالیم و از تمام کسانی که در این راستا زحمت کشیده‌اند قدردانی می‌کنم.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان این‌که “هدف بلند انقلاب اسلامی خودکفایی جمهوری اسلامی در همه عرصه‌ها بوده است”، اظهار کرد: خداوند استعدادهای درخشانی به ما ایرانی‌ها داده است و ما باید به‌گونه‌ای از این استعدادها بهره بگیریم که نه تنها به خارجی‌ها وابسته نباشیم بلکه آنها از ما بهره ببرند.

 همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین آزادی‌خواه، نماینده مردم همدان در مجلس در سخنانی با اشاره به تعدد شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان در خارج از کشور گفت: صداوسیما  رسانه‌ای است که مقابل این جبهه شرم ایستاده است. این‌که طبق گفته مقام معظم رهبری بخواهیم در این شرایط  قطب انیمیشن ایران باشیم، اقدام بسیار ارزشمندی است. چراکه اگر بخواهیم در حوزه پویانمایی از واردات استفاده کنیم، فرهنگ و اقتصاد ما دچار آسیب خواهد شد.

او صنعت پویانمایی را در ترویج سبک زندگی ایرانی – اسلامی موثر دانست و گفت: انیمیشن “شکرستان” از جمله آثاری بود که در این حوزه بسیار تاثیرگذار بود و خانواده‌ها مخاطب آن بودند؛ امیداورم آثار بیشتری از این دست تولید شود.

نماینده مردم همدان در مجلس همچنین با اشاره به این‌که هنر تصویر در کشورمان به ۵۲۰۰ سال پیش بازمی‌گردد، یادآور شد: با این وجود افتخار می‌کنیم که انقلاب اسلامی از این هنر رونمایی کرد.

محمدناصر نیکبخت، استاندار همدان نیز در سخنانی با اشاره به تاثیرات برگزاری جشنواره پویانمایی در استان همدان، درخواست کرد که با توجه به سختی‌هایی که استان کهگیلویه و بویراحمد در سال گذشته تحمل کرد، جشنواره‌ای نیز در  این استان برگزار شود.

او با اشاره به ظرفیت‌های استان همدان در پیشرفت صنعت پویانمایی، اظهار کرد: ما تلاش می‌کنیم تا قطب فرهنگی کودک و نوجوان  را به این استان بیاوریم و در این راستا گام‌های زیادی نیز برداشته‌ایم؛ در همین راستا نیز خواهش می‌کنم که دبیرخانه پویانمایی به این استان منتقل شود.

 نیکبخت با اشاره به تعدد شخصیت‌های فرهنگی و هنری در تاریخ استان همدان همانند ابوعلی سینا، درخواست کرد که از زندگی ده تن از این شخصیت‌ها آثاری به صورت انیمیشن ساخته شود.

او همچنین اعلام کرد که وعده داده شده که نخستین دانشکده پویانمایی در استان همدان ساخته شود.

در پایان مراسم با حضور دارابی (معاون استان‌های صداوسیما)، نیکبخت (استاندار همدان)، آیت‌الله محمدی (نماینده ولی‌فقیه در استان همدان)، حجت‌الاسلام و المسلمین آزدای‌خواه (نماینده همدان در مجلس)،  مهدی دهقان نیری (مدیرکل صداوسیمای همدان) و پدر دو شهید از استان همدان از خانواده شهیدان حمید هاشمی، سیدصادق حجازی و طالبیان تجلیل شد.

به گزارش دوستی دانلود، مراسم افتتاحیه نخستین جشنواره پویانمایی تلویزیونی ایران امشب ( ۱۵ اردیبهشت)  با حضوری تعدادی از مدیران صداوسیما و هنرمندان انیمیشن در شهر همدان به عنوان پایتخت پویانمایی ایران برگزار شد.

نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیون از ۱۵ تا ۱۷ اردیبهشت در شهر همدان در حال برگزاری است. این جشنواره در ۱۶ بخش طراحی شده و ۶۷ جایزه نیز به برگزیدگان اهداء می‌شود.

این خبر تکمیل می‌شود…