راه بازِصعود «کنگ» در حفاظت از میراث فرهنگی


رییس مرکز منطقه‌ای پاسداری و ترویج میراث ناملموس جنوب شرق ایران، از پیش‌بینی برای ایجاد پایگاه‌های هماهنگ کننده استانی در مراکز شهرستان‌های استان هرمزگان خبر داد؛ تا براساس آن‌ها این مراکز به صورت همزمان اقدامات مورد نیاز را در این مرکز اجرایی کنند.

شبان میرشکرایی در گفت‌وگو با دوستی دانلود، با بیان این‌که این مرکز پنجم شهریور جاری با هدف شناسایی، مستندسازی، تهیه پرونده‌های ثبت ملی و جهانی میراث ناملموس و پاسداری و ترویج این آثار فرهنگی در بندرتاریخی کنگ برنامه‌ریزی و تاسیس شد، ادامه داد: با گذشت کمتر از دو ماه، تا کنون هفت پایگاه محلی و دو پایگاه شهرستانی در شهرستان‌های “لنگه”، “خمیر” و “بستک” فعال شده است، تا به جز انجام وظایف محلی خود، هماهنگ کردن فعالیت پایگاهای محلی در شهرها و روستاهای آن شهرستان را نیز انجام دهند.

او با بیان این‌که به این مجموعه در مقیاس استان‌ها، پایگاه‌های هماهنگ کننده استانی هم اضافه می‌شود، می‌گوید: در نهایت نتیجه این اقدامات در مرکز پاسداری و ترویج میراث ناملموس جنوب شرق ایران جمع‌بندی، برنامه ریزی و پایش می‌شود.

وی همچنین با بیان این‌که مرکز پاسداری و ترویج میراث ناملموس در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری نشست هماهنگی بین استان‌های منطقه است، اظهارکرد: در این نشست مدیران و مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها به همراه رؤسای شوراها و صاحب نظران حوزه فرهنگ و میراث ناملموس، معماری و هنر استفاده از داشته‌های اقلیمی که در نهایت در عملیات اجرایی مرمت تاثیر گذار و مفید است، را بررسی می‌کنند.

او مرمت بافت تاریخی و اهمیت دادن به نگهداری از بافت‌های تاریخی و ریشه‌یابی عوامل مخرب بافت‌های تاریخی در ارتباط مستقیم با میراث ناملموس و حفاظت از هویت فرهنگی را از دیگر اقدامات در دست برنامه‌ریزی می‌داند و می‌گوید: بافت تاریخی بدون توجه به میراث ناملموس، مانند کالبدی بدون روح است که بیش از مدتی ماندگار نیست، بنابراین این وظیفه نیز در شرح وظایف مرکز دیده شده و در بندر تاریخی کنگ در دست پیگیری است.

میرشکرایی هم‌چنین به توجه ویژه شهرداری کنگ به مصادیق میراث فرهنگی اشاره می‌کند و می‌افزاید: بر اساس آن بخش قابل توجهی از بافت تاریخی این شهرستان مرمت شده و بخش‌های دیگر ان نیز در دست انجام است.

پیش از این در دومین همایش میراث فرهنگی و توسعه پایدار نخستین «نشان تعامل» توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی به دلیل توجه به بافت تاریخی این شهر و حفاظت از آن به _ایوب زارعی_ شهردار کنگ اهدا شد.

انتهای پیام