روابط ایران و ویتنام به مرحله تازه‌ای از توسعه وارد می‌شودسفیر ویتنام در تهران تاکید کرد: روابط و همکاری‌های میان ایران و ویتنام وارد مرحله تازه‌ای از توسعه شده و زمینه‌های گوناگونی از جمله سیاست، اقتصاد، فرهنگ و آموزش را شامل می‌شود.

به گزارش دوستی دانلود، نگوین مان هین سفیر ویتنام طی سخنانی در مراسم چهل‌وپنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و ویتنام اظهار کرد: از طرف دولت و مردم ویتنام از دولت و مردم ایران به خاطر همکاری آن‌ها با ویتنام در زمینه‌های مختلف در سالیان گذشته قدردانی می‌کنم و آرزو دارم دولت و ملت ایران در ساخت و توسعه ملی به دستاوردهای بزرگتری در آینده برسند.

وی افزود: ویتنام و ایران دیرزمانی است که از پیوندهای دوستانه‌ای بهره‌مند بودند و طی ۴۵ سال گذشته در فراز و نشیب تاریخ، روابط دوجانبه دو کشور توسط نسل‌های مختلف از رهبران و مردم همواره و بی‌وقفه بهبود یافته و هم‌اکنون روابط و همکاری‌های دو کشور وارد مرحله تازه‌ای از توسعه شده است.

سفیر ویتنام در تهران همچنین بیان کرد: طی دو سال گذشته دولت‌های دوطرف دوبار در عالی‌ترین سطح هیات‌های بلندپایه برای دیدار از دو کشور سفر کردند. همچنین چندین دیدار در سطوح وزراء و یک‌بار در سطح مجالس دو کشور انجام شده است. ضمن این‌که نهمین نشست کمیته مشترک ویتنام و ایران نیز با موفقیت برگزار شده و این نشست افق‌های تازه‌ای را میان دو کشور گشوده است. اخیراً در ماه آوریل ۲۰۱۸ رئیس مجلس ایران در سفری به ویتنام فرصت‌های تازه‌ای را به وجود آورده که به روابط عمیق دوجانبه کمک کرده است.

وی افزود: روابط و همکاری میان ویتنام و ایران در زمینه‌های فرهنگی، آموزشی و غیره به صورت روزافزون در حال پیشرفت است و بسیاری از دانشجوهای ویتنامی از دولت ایران بورسیه تحصیلی دریافت کرده‌اند. در سال‌های اخیر هم با امضای تفاهم‌نامه‌هایی جهت تسهیل صدور روادید برای گردشگران، توجه ویژه‌ای به همکاری در زمینه گردشگری شده است.

این دیپلمات ویتنامی همچنین اظهار کرد: علاوه بر این‌ها ویتنام و ایران در نشست‌های چندجانبه مانند نشست‌های سازمان ملل، جنبش کشورهای غیرمتعهد و آسه‌آن حامی یکدیگر بوده‌اند و ایران از عضویت غیردائم ویتنام در شورای امنیت سازمان ملل برای دوره ۲۰۲۰ ـ ۲۰۲۱ حمایت کرده در حالی که اخیرا ویتنام نیز حامی عضویت ایران در پیمان مودت و همکاری آسیای جنوب‌شرقی(تاک) بوده است.

وی ادامه داد: ما اطمینان داریم دوستی سنتی و دیرین ما بیش از پیش در راستای منافع مردم دو کشور و نیز در جهت صلح، ثبات، همکاری و رونق منطقه خواهد بود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که ملت ایران به دستاوردهای بزرگتری در راستای ساخت و توسعه ملی و همچنین گسترش و توسعه روزافزون روابط دوستانه میان ویتنام و ایران دست یابد.

انتهای پیام