«علی گویم»؛ مهمترین تصنیف درباره حضرت علی(ع) + صوتیکی از مهمترین تصیف‌ها که در مدح و ثنای حضرت علی (ع) خوانده شده، «علی گویم، علی جویم» است که بسیاری از خوانندگان و نوازنده‌هایی که دیگر در قید حیات نیستند، آن را اجرا کرده‌ و با این کار نسبت به امیر مومنان علی (ع) ادای دِین کرده‌اند.

به گزارش دوستی دانلود، حضرت علی (ع) برای بسیاری از افراد با گرایش‌های مذهبی مختلف فراتر از یک نام است تا جایی که هر کس به طریقی می‌خواهد به این نام و شخصیت ادای احترام کند. به همین دلیل بسیاری از خواننده‌ها و نوازنده‌ها نیز در مدح و ثنای این حضرت اجراهای متفاوتی داشته‌اند.

«علی گویم، علی جویم» یکی از تصنیف‌های معروفی است که بسیاری از اهالی موسیقی از جمله سید خلیل عالی‌نژاد، درویش امیر علی حیاتی، سید جواد ذبیحی، جلال محمدیان، مصطفی جاویدان، علی فردوس، نعمت‌الله آغاسی و بسیاری از خواننده‌های پاپ آن را اجرا کرده‌اند.

مدح و ثنای درباره حضرت علی(ع) در شب‌های قدر و سیزده رجب بیشترین نمود را پیدا می‌کند و اهل تسنن و تشییع در تمام نقاط ایران ذکر علی(ع) را به زبان می‌آورند.

سید خلیل عالی‌نژاد نوازنده، خواننده و آهنگساز اهل کرمانشاه تصنیف «علی گویم، علی جویم» را اجرا کرده است که آن را می‌شنویم. این هنرمند آبان سال ۱۳۸۰ در کشور سوئد فوت کرد.

تصنیف «علی گویم، علی جویم» را با اجرای امیرعلی حیاتی ـ نوازندهٔ تنبور ـ که در سال ۱۳۳۹ ساخته شد، می‌شنویم. این هنرمند اهلِ کرمانشاه در سال ۱۳۸۴ از دنیا رفت.

انتهای پیام