مردم از کدام رسانه فیلم می‌بینند؟مرکز تحقیقات صداوسیما با برگزاری نظرسنجی از مردم تهران، موضوع تماشای فیلم‌های سینمایی از شبکه‌های تلویزیونی، شبکه‌های ماهواره‌ای، شبکه‌ نمایش خانگی و سایت‌های اینترنتی را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش دوستی دانلود و به نقل از روابط‌عمومی سازمان صداوسیما، بر اساس آخرین نظرسنجی که در آبان ۱۳۹۷ با نمونه آماری ۴۱۴ نفر از افراد ۱۵ سال و بالاتر ساکن تهران اجرا شده است، ۳۱/۲ درصد پاسخگویان بیشتر فیلم‌های سینمایی ایرانی و ۱۱/۸ درصد بیشتر فیلم‌های سینمایی خارجی را تماشا می‌کنند.

۱۸/۴ درصد گفته‌اند ایرانی یا خارجی بودن فیلم برایشان فرقی نمی‌کند و ۳۸/۶ درصد نیز علاقه چندانی به تماشای فیلم‌های سینمایی نداشته‌اند.

همچنین ۷۰ درصد کسانی که گفته‌اند بیننده فیلم‌های سینمایی هستند، بیشتر از شبکه‌های سیما برای تماشای فیلم استفاده می‌کنند. شبکه‌های ماهواره‌ای، دانلود از سایت‌های اینترنتی و تهیه DVD از فروشگاه‌ها، سوپرمارکت‌ها، با اختلاف زیاد در اولویت‌های بعدی تامین فیلم‌های سینمایی بینندگان به شمار می‌روند.

در بخش میزان استفاده از وسایل مختلف برای تماشای فیلم‌های سینمایی، ۸۱/۹ درصد بینندگان، بیشتر از طریق دستگاه تلویزیون فیلم تماشا می‌کنند. دستگاه موبایل با ۱۱/۸ و انواع پلیرها با ۱۱ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند که نشان از تغییر عادت تماشا و اولویت یافتن موبایل برای بخشی از مردم دارد.

بر اساس این گزارش، بیشتر بینندگان فیلم‌های سینمایی را از شبکه سه سیما تماشا می‌کنند و شبکه‌های نمایش و آی‌فیلم از این نظر در مراتب بعدی قرار دارند.

درباره میزان رضایت بینندگان از وضعیت اطلاع‌رسانی درباره زمان پخش فیلم‌های سینمایی از شبکه‌های مختلف، ۴۴/۸ درصد از بینندگان در حد خیلی زیاد یا زیاد و ۴۴/۳ درصد در حد کم یا خیلی کم رضایت دارند. همچنین ۱۰/۴ درصد نیز اصلا رضایت نداشته‌اند.

از دیگر نتایج این نظرسنجی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

* از میان ژانرهای مختلف، فیلم‌های خانوادگی، اکشن و کمدی و طنز علاقه‌مندان بیشتری داشته‌اند.

* تکراری بودن، مهم‌ترین انتقاد بینندگان به فیلم‌های سینمایی ایرانی پخش شده از شبکه‌های سیما بوده است.

* بیشتر بینندگان، در ساعت های «۲۱ تا ۲۲» و «۲۲ تا ۲۳» فیلم‌های سینمایی را تماشا می‌کنند.

* ۲۹/۹ درصد از بینندگان ،بیشتر در روزهای تعطیل و ۱۲/۲ درصد در روزهای عادی فیلم سینمایی تماشا می‌کنند و برای ۵۷/۹ درصد بینندگان هم این موضوع فرقی ندارد.

* ۵۲/۲ درصد مردم گفته‌اند در طول یک سال اصلا به سینما نمی‌روند.

انتهای پیام