مشکل رسانه در ایران فقدان سازمان صنفی است



وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره وضعیت بیمه خبرنگاران گفت: تغییراتی در این موضوع در حال رخ دادن است؛ در دوره قبل نگاه این بود که بیمه توسط کارفرما انجام شود و وزارت حمایت کند اما الان نوعی نگاه تکمیلی ایجاد شده تا مشکل در این حوزه کمتر شود.

به گزارش دوستی دانلود، سید عباس صالحی در نشست خبری که امروز شنبه ۱۲ خرداد در استانداری البرز برگزار شد، در خصوص مسائل صنف رسانه خاطرنشان کرد:  عمده مشکل رسانه‌ها فقدان سازمان صنفی است به همین دلیل امیدواریم لایحه نظام صنفی رسانه به سرانجام برسد تا هم امنیت شغلی و هم معیشت خبرنگاران را بهبود بخشد. 

 وی از امضای یک تفاهم نامه با استان البرز برای بهبود زیرساخت‌ها و سرانه‌های فرهنگی استان خبر داد و خاطرنشان کرد: این نشست‌ها و  گفت و گوها فرصتی را فراهم می‌کند که اصحاب فرهنگ و رسانه دیدگاه‌ها و انتقادها را مطرح کنند و باعث می‌شود باب گفت و گو باز شود.

صالحی افزود: یکی از  کارکردهای این نشست‌ها کمک به فراهم شدن نقشه راه فرهنگی در یک دوره سه ساله تا پایان دولت دوازدهم است. با این رویکرد در استان البرز تفاهم‌نامه‌ای آماده و امروز در شورای فرهنگ عمومی امضا شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این تفاهم دارای اجزایی است که بخشی در حوزه زیرساختی و موارد مختلفی هم با نگاه توسعه فضاهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای استان تنظیم شده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: مواردی از قبیل تجهیز و نصب سینمای دیجیتال، تکمیل تئاتر شهر، ساختمان فرهنگ و هنر کرج، استودیو ضبط برنامه‌های قرآنی و نکاتی دیگر در حوزه زیرساخت‌های استان که باعث افزایش سرانه فرهنگی استان می‌شود نیز در این تفاهم گنجانده شده است. ما تلاش می‌کنیم که علاوه بر بودجه دولتی فرصت‌های بخش خصوصی برای افزایش سرانه فرهنگی و هنری استان به کار بسته شود.

وی افزود: در این راستا حداقل تا پایان سال ۹ سالن سینما به کرج اضافه می‌شود و امیدواریم در سه سال آینده حداقا ۲۶ سالن سینما در البرز داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص بخش دوم این تفاهم‌نامه گفت: بخش دوم به  حوزه‌های حمایتی مربوط است، در این حوزه خرید آثار هنرمندان و نویسندگان، حمایت از موسسات، انجمن‌ها و کانون‌ها حمایت از تولید آثار نمایشی، مکتوب و …، بیمه ۱۲۰۰ فعال فرهنگی و ۳۰۰ فعال قرآنی و ارائه تسهیلات و وام مربوط است. 

صالحی ادامه داد: محور سوم به پشتیبانی از رویدادهایی که در استان باید اتفاق بیفتد همچون جشنواره‌های مختلف فرهنگی، جشنواره‌های قرآنی، برگزاری جشنواره استانی در شهرستان‌ها و جشنواره‌های ملی در استان مربوط می‌شود. نشست‌های ادبی ، رسانه، فیلم، تئاتر، هفته‌های فرهنگی و شناساندن مفاخر استان نیز در همین بخش قرار دارد.

این مسئول افزود: یک بخش پژوهشی هم در این تفاهم گنجانده شده که قرار است مواردی همچون اطلس فرهنگی و دانشنامه استان البرز را به عنوان کار پژوهشی پوشش دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم با همت استاندار و اداره کل فرهنگ و ارشاد بتوانیم آنچه که البرز  به عنوان ایران کوچک شایسته آن است محقق شود.

صالحی در ادامه به مسائل و موضوعاتی صنفی که توسط فعالان رسانه‌ای استان مطرح شد پاسخ داد و بیمه خبرنگاران یکی از موضوعاتی بود که مطرح شد.


انتهای پیام