نقد و بررسی فیلم دنیای ژوراسیک سقوط پادشاهی


سلام به تمام هواداران و دنبال کنندگان وبسایت دوستی دانلود

با اکران قسمت جدید از فیلم «دنیای ژوراسیک» تصمیم گرفتیم تا به بررسی این فیلم بپردازیم و ویژگی های آن را بازگو کنیم. پس با ما همراه باشید.

«پارک ژوراسیک» استیون اسپیلبرگ از جمله مجموعه های موفق تاریخ سینما است که توانست مخاطبان زیادی را به خود جذب کند و از موفقیت زیادی برخوردار باشد. بنابراین هنگامی که قسمت اول فیلم «دنیای ژوراسیک» که اقتباسی از مجموعه اسپیلبرگ بود، اکران شد جمعیت مشتاقی را روانه سینماها کرد و توانست حضور دایناسورها را در سینماها پر رنگ تر کند. پیشرفته تکنولوژی باعث شد تا تغییرات زیادی در این فیلم دیده شود و تفاوت های زیادی با «پارک ژوراسیک» اسپیلبرگ داشته باشد و هیجان بیشتری را به مخاطب منتقل کند. با بالا رفتن رقم فروش قسمت اول «دنیای ژوراسیک»، سازندگان سریع دست به کار شده و تصمیم به ساخت قسمت دوم گرفتند و قسمت دوم این فیلم تحت عنوان «دنیای ژوراسیک:سقوط پادشاهی» (Jurassic World Fallen Kingdom) را روانه سینماها کردند. سوال اینجاست که آیا این فیلم کیفیت قسمت اول را داشته و توانسته به همان اندازه موفق واقع شود؟

داستان این فیلم همانند قسمت قبل در جزیره ژوراسیک به وقوع می پیوندد؛ جزیره ای خالی که تنها دایناسورها در آن زندگی کرده که بزودی به دلیل فوران آتشفشان قرار است نسل آنها باری دیگر منقرض شود. در این موقعیت است که انجمن حمایت از دایناسورها سعی می کنند راهی برای جلوگیری از انقراض این گونه های نادر پیدا کنند. کلیر (با نقش آفرینی دالاش هاوارد) با پیدا کردن یک سرمایه گذار سعی در حل این مشکل دارد. کلیر به همراه اوون (با نقش آفرینی کریس پرت) به این جزیره رفته تا راه حلی پیدا کنند اما ….. کارگردانی این فیلم برعهده جی.ای. بایونا، کارگردان اسپانیایی بوده که در کارنامه کاری خود ساخت فیلم های مهمی همچون «هیولا فرا می خواند» (A Monster Calls) و «یتیم خانه» (The Orphanage) را به ثبت رسانده است. با اینحال برای ساخت یک اثر بلاک باستری نباید به کارنامه درخشان آن کارگردان نگاه کرد چون در صورتی که کارگردان به قوانین این ژانر پایبند نبوده و نتواند ساختار عمومی را رعایت کند، نمی تواند یک اثر بلاک باستری خوب بسازد.

همین موضوع باعث شد تا «دنیای ژوراسیک:سقوط پادشاهی» نقص های زیادی داشته باشد و همانند بسیاری از آثار، پرهزینه اما کم کیفیت باشد. یک نکته ای که باعث شد این فیلم به مزاج بسیاری از سینما دوستان خوش نیاید، ارتباطش با «پارک ژوراسیک» اسپیلبرگ بود. اسپیلبرگ مجموعه خود را برپایه فیلمنامه بنا کرده بود و مخاطب می توانست ارتباط زیادی با کارکترهایش برقرار کند و آنها را لمس کند؛ چیزی که «سقوط پادشاهی» از آن بی بهره بود. در این فیلم چالش های با جدیدی مواجه نمی شوید و آن فراز و نشیب ها حس نمی شود. کریس پرت که اغلب به عنوان ناجی در مجموعه ابرقهرمانی «نگهبانان کهکشان» با آن روبرو بودیم، اینبار نیز به عنوان یک ناجی ظاهر می شود و آن ویژگی های همیشگی اش را دارد اما خصوصیات رفتاری اش در طول فیلم ثابت است. یکی از مهم ترین مشکلاتی که در فیلم به وضوح حس می شود، شخصیت پردازی ضعیف برای شخصیت منفی آن است. این شخصیت آنقدر کلاسیک است که مخاطب نمی تواند با او ارتباط برقرار کند. از آن دست شخصیت هایی است که خنده های شیطانی می کند و هیچ نقطه روشنی در زندگی اش وجود نداشته و ندارد و همیشه در تاریکی است.

در مقابل تمام نقاط ضعف این فیلم، نباید از جلوه پردازی اش گذشت. جلوه های ویژه این فیلم و طراحی دایناسورها جزو ویژگی های مثبت آن است که توانسته صحنه های اکشن را بسیار واقعی تر جلوه دهد. تیم طراحان جلوه این فیلم با خلق CGI های با کیفیت و فراوان از این دایناسور ها توانستند تا حد ممکن آن ها را واقعی جلوه دهند و در کار خود نیز موفق بوده اند، به طوری که می توان از صحنه های تعقیب و گریز فیلم بسیار لذت برد. در مجموع، «دنیای ژوراسیک:سقوط پادشاهی» فیلمی است که در جلوه های ویژه خوش درخشیده و می توان گفت که در این زمینه جزو بهترین آثار سال است. اما از آن طرف دارای فیلمنامه ضعیف و قابل پیش بینی است و دیالوگ های مفید کمی بین شخصیت هایش رد و بدل می شود. اگر مشتاق تماشای دایناسورهای این فیلم هستید و به هیجان علاقه دارید، ما نیز تماشای این فیلم را به شما پیشنهاد می کنیم اما اگر از آن دست سینما دوستانی هستید که چیزی بیشتر از سروصدا و تعقیب و گریز دایناسور ها در این فیلم می خواهید و فیلمنامه برای شما اهمیت زیادی دارد، این فیلم نمی تواند برای شما چندان متقاعد کننده باشد.  این را هم اشاره کنیم که این فیلم توانسته امتیاز ۶٫۵ را از وبسایت IMDb دریافت کند و کار خود در گیشه های جهانی را با فروش ۱٫۲۰۴ میلیارد دلاری به پایان رسانده است. شما نیز اگر نظری درباره این فیلم داشتید، با ما در میان بگذارید.

نویسنده: مانی شکیبایی


پیشنهادات سایت:

برای باخبر شدن از آخرین اخبار سایت و سینمای جهان ، به کانال تلگرام دوستی دانلود بپیوندید.

کانال تلگرام دوستی دانلود