هنر یک حادثه است، برای دیدنش بشتابیدتهران در تعطیلات نوروز خلوت‌ترین زمانش را می‌گذارند؛ با این حال افراد زیادی با دلایل مختلف پایتخت را به عنوان مقصد یا محل اقامت سفرهای عیدانه خود انتخاب می‌کنند. خوب است مسافران این شهر در کنار جاذبه‌های دیدنی تهران سری هم به مراکز هنری و گالری‌ها بزنند.

به گزارش دوستی دانلود، گالری‌ها و مراکز هنری فرهنگی تهران در نوروز نیز میزبان نمایشگاه‌های هنری‌ای هستند که بازدید از آن‌ها برای نه تنها هنردوستان، بلکه برای همه مسافرانی که در این ایام در تهران اقامت دارند، خالی از لطف نیست.

البته هنرمندان، بازدید از نمایشگاه و آثار هنری را تنها به تعطیلات محدود نمی‌دانند؛ به شکلی که جمشید مرادیان ـ هنرمند مجسمه‌ساز ـ در این زمینه معتقد است: « اگر کار واجب خود را تعطیل نکنید و برای دیدن آثار هنری نروید، اثر هنری چیزی به شما نمی‌دهد. »

او در تایید این صحبت خود می‌گوید: «کریستو – هنرمند مشهور لند آرت – که مجلس ملی آلمان را پارچه‌پیچ کرد، چند سالی را برای گرفتن مجوز از شهرداری‌ها و دولت‌ها به دوندگی گذراند؛ اما پس از این‌که مجوز را گرفت و کار را ساخت، بعد از دو هفته، کارش را جمع کرد. وقتی از او دلیل این کار را پرسیدند، پاسخ داد، می‌خواهم به مخاطب بگویم، هنر یک حادثه است و باید برای دیدنش بشتابد. »

این مجسمه‌ساز اظهار می‌کند: « مخاطبان ما تمرین بصری فراوانی ندارند، اگر این کار را در جامعه پیش ببریم، بعد می‌توانیم منتظر مخاطبانی هوشیار باشیم که با نظرورزی‌شان می‌توانند هنرمندان را در راه هنریش کمک کنند و کار او را پیش ببرند. از طرفی تخریب آثار هنری را در خارج از کشور کم می‌بینید و آن‌ها برای اثر حرمت قائل هستند. در حالی که در ایران این‌گونه نیست. مردم باید بدانند اگر در جوار هنر قرار بگیرند، بهتر زندگی می‌کنند. آن‌ها باید بتوانند تلطیف رفتارشان را از هنر بگیرند. »

مرادیان اضافه می‌کند: «درک زیبایی و عبور از پل زیبایی‌شناسی، آدم را لایق اقامت در جامعه مدنی می‌کند. آدم باید شاد و سر حال از موزه بیرون برود و از هیجان چیزی که کسب کرده است، به زندگی ادامه بدهد. اگر قرار است بعد از سر زدن به اموات در روز پنجشنبه، با خود بگوییم به دیدن موزه یا نمایشگاه برویم، نام این کار دیدن آثار هنری نیست. »

علی فرامرزی ـ هنرمند نقاش ـ نیز درباره بازدید مسافران نوروزی از نمایشگاه‌های هنری به دوستی دانلود می‌گوید: تعطیلات بلند نوروز و تغییرات آب وهوایی که به سمت ملایم‌ترشدن وطراوت می‌رود، جنب وجوشی را در انسان‌ها موجب می‌شود. ازجمله تحولات ومیل به تغییراتی که ایجادمیکند یکی هم سفرکردن وتغییرجغرافیا است. این میل به سفرکردن امروزه درمیان اقشاری که توان اقتصادی وامکانات کافی برای چنین امری را دارا هستند، تبدیل به سنتی شده که می‌توان گفت بیش از رسم دید و بازدید مورد توجه و استفاده آن‌ها قرارگرفته است. به شکلی که سفرهای نوروز، بخشی ازبرنامه‌های سالیانه قشرمهمی ازجامعه ایرانی است.

او ادامه می‌دهد: شکی نیست که ساکنین شهرهای بزرگ بیش از دیگر مناطق به این گونه سفرها علاقه نشان می‌دهند اما ما در شهری مانند تهران که از امکانات پذیرفتنی فراوان وتنوع گردشگری برخوردار است، می‌بینیم که هر ساله خانواده‌های قابل توجهی از مناطق دیگر کشور برای گذراندن تعطیلات به آن سفر می‌کنند. به نظر می‌رسد در کنار سایر برنامه‌های نوروزی که برای مسافران تدارک دیده می‌شود، بتوان چند گالری دولتی یا خصوصی را نیز برای مسافران نوروزی باز نگه داشت و با اطلاع‌رسانی کافی و راهنمایی درست و جذاب توجه بازدید کنندگان نوروزی را به آثار به نمایش درآمده در این مکان‌ها جلب کرد.

این هنرمند بیان می‌کند: از این طریق به گونه‌ای تبادل فرهنگی نیز پیدا می‌شود. چه بسا که پاره‌ای از آثار هم در همین دیدارها به فروش برسد، چرا که امروزه وسایل ارتباط جمعی به شکل کافی و مطلوب توانسته کنجکاوی افراد دیگر نقاط کشور را برای دیدن آثار هنرمندان پایتخت‌نشین جلب کند.

فرامرزی اظهار می‌کند: این تبادل فرهنگی هنری چنانچه از قبل، با زمان کافی و شیوه‌ای خلاقانه اطلاع رسانی شود، می‌تواند حرکتی را شکل دهد که شروع یک داد و ستد و ارتباط خوب وکارساز هنری را پایه ریزی کند. شاید اگر امکانات آبرومندی در تهران برای چنین برنامه‌ای فراهم شود، در ایام نوروز، تهران به پایتخت هنری ایران تبدیل شود و به مرکز گردهم‌آیی هنرمندان و متفکران سراسر ایران تبدیل شود و امکانات هنرمندان تهرانی با دیگر همکارانشان از سایر نقاط کشور به اشتراک گذاشته شود. و برعکس در زمان‌هایی دیگر، هنرمندان این شهر نیز با سفر به دیگر شهرها از امکانات آن‌ها سود جویند و این‌گونه به انسجام و همبستگی بیشتر فرهنگی و هنری کمک کنند.

انتهای پیام