واکنش بانک ملی به یک گزارشبانک ملی در واکنش به یکی از گزارش‌های امروز دوستی دانلود در مورد حواشی به وجود آمده برای تامین ارز زائران اربعین ضمن تشریح اقدامات انجام شده اعلام کرد در صورتی که زائران حرم اباعبدالله الحسین (ع) به هر علت موفق به دریافت ارز خود نشوند، پول واریزی آنها جهت خرید ارز اربعین عودت داده خواهد شد.

در پی انتشار گزارش دوستی دانلود با عنوان “دردسر دیناری زائران ایرانی در عراق”، روابط عمومی بانک ملی ایران در نمابری اعلام کرد: پس از اتخاذ تصمیم مبنی بر ارائه ارز اربعین به زائران حرم اباعبدالله الحسین (ع) بانک ملی ایران در کوتاهترین زمان ممکن با تمام قوا به عنوان بازوی بانک مرکزی برای اجرای این پروژه عظیم وارد میدان شد و مقدمات لازم را برای تحویل ارز اربعین به زائران محترم فراهم کرد، اما علیرغم همه تلاش‌های صورت گرفته برای تسهیل امور به جهت شرایط نامساعد جوی در مرز مهران و از بین رفتن امکانات، آماده سازی مجدد زیرساخت‌های باجه‌های تحویل ارز در این مرز و همچنین آماده سازی مرز شلمچه باعث ازدحام زائران ارجمند شده و روند ارائه ارز را با کندی مواجه کرد. به همین دلیل از بانک مرکزی عراق درخواست شد تا اجازه دهد علاوه بر شبانه روزی شدن ساعت کار باجه‌های تحویل ارز، دینار بیشتر در اختیار این باجه‌ها قرار گرفته و تعداد بیشتری از این باجه‌ها دایر شود، اما با وجود پیگیری‌ها و رایزنی‌های صورت گرفته، بانک مرکزی عراق همکاری لازم را نکرد و بنابراین زائران اربعین حسینی با مشکلاتی مواجه شدند.

بانک ملی ایران تمام قوا و امکانات خود را برای رفع مشکلات زائران ارجمند به کار گرفت و از بانک مرکزی عراق درخواست کرد که اجازه دهد دینارهای موجود به داخل مرز ایران منتقل شده و در لب مرز کشورمان به زائران پرداخت شوند که متاسفانه طرف عراقی با این پیشنهاد هم موافقت نکرد. این در حالیست که با ضعف زیرساخت‌های ارتباطی و بانکی عراق، روند ارائه ارز اربعین با کندی مواجه شد.

در این نمابر با تاکید بر این‌که بانک ملی ایران برای تحویل ارز به زائران ۲۵۰ باجه در داخل عراق مستقر کرده، آمده است: کارگزارهای مستقر در شهرهای نجف، کربلا، کاظمین نیز آماده سرویس دهی به زائران گرامی هستند. همچنین با وجود همه محدودیت‌ها رایزنی‌های فشرده با بانک مرکزی عراق برای دریافت مجوزهای لازم ادامه یافته و ۲۰۰ نفر از کارکنان بانک ملی ایران از استان‌های ایلام و خوزستان هم برای کمک به فرآیند تحویل ارز به کشور عراق اعزام شده‌اند. این اقدام موجب شد تا زائران به صورت روان‌تر ارز خود را تحویل بگیرند. پیش از این ۲۰ باجه تحویل ارز در منطقه مرزی مهران استقرار یافته بود که به منظور تسریع روند و کاهش ازدحام جمعیت تعداد ۲۰ باجه دیگر هم افزوده شد.

در بخش پایانی این نمابر  هم آمده است: جهت رفاه حال بیشتر زائران و کاهش ازدحام آنان در صف تحویل ارز، متقاضیان دریافت ارز اربعین که به صورت گروهی سفر کرده‌اند می‌توانند از طریق یک نماینده ارز اعضای گروه را دریافت کنند. بدین ترتیب دیگر نیازی به حضور تک تک افراد در صف تحویل ارز باجه‌ها نیست و فقط کافی است گذرنامه‌ها و رسیدها در اختیار نماینده قرار گرفته و وی به نمایندگی، ارز دیگر اعضای گروه را تحویل بگیرد. در عین حال در صورتی که زائران حرم اباعبدالله الحسین (ع) به هر علت موفق به دریافت ارز خود نشوند پول واریزی آنها جهت خرید ارز اربعین عودت داده خواهد شد.

انتهای پیام