کتاب «اساطیر ایرانی» منتشر شدکتاب «اساطیر ایرانی» به چاپ رسید.

به گزارش دوستی دانلود، «اساطیر ایرانی» نوشته بهمن انصاری در ۱۹۴ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۲۲ هزار تومان توسط انتشارات آرون منتشر شده است. 

«کهن‌ترین اساطیر اوستایی»، «فروردین یشت»، «مهر یشت» (میترا یشت)، «آبان یشت»، «خْوَرنَه یشت» (زامیاد یشت)، «تیر یشت»، «بهرام یشت»، «رام یشت»، «یسنا»، «وندیداد»، «ماتیکان “یوشت فریان”، اسطوره فراموش‌شده ایرانی»، «اسطوره “رستم” در منابع سغدی»، «اسطوره عاشقانه “زردیادرس و اوداتیس”(زریر و آتوسا)» و «تاریخچه و پیشینه الفبای فارسی» بخش‌های مختلف این کتاب هستند.

انصاری در بخشی از دیباچه کتاب نوشته است: کوشش نگارنده در نگارش این کتاب بر آن بود تا با نگرشی بر ریشه‌های کهن‌سال فرهنگ ناب ایران‌زمین، پاره‌های مهمی از تاریخ و تمدن فراموش‌شده نیاکان را بازیابی کرده و در انتقال آن به نسلِ جوان امروزی، سهمی داشته باشد. برای نگارش این پژوهش در گام نخست از «اوستا»، کهن‌ترین یادگاری به‌یادمانده از نیاکان‌مان بهره بردیم. 

همچنین در بخشی از یادداشت پشت جلد کتاب آمده است: مطالعه و بررسی تاریخ در ایران، دارای قدمتی بسیار طولانی است. از دیرباز، ایرانیان تاریخ نیاکان و پدران خود را چون میراثی مهم نگاه‌داری کرده‌اند. این روحیه گذشته‌نگری، فرهنگ‌شناسی و تاریخ‌دوستی، باعث شد تا با تکرار ذهنیت جاودانگی ایران و یادآوری برخاستن‌های مداوم پس از شکست‌ها و مصائب، یک امید دائمی میان ایرانیان در هنگام گذر از گذرگاه‌های تاریک و صعب‌العبور، همواره وجود داشته باشد. جدای از آن، بازگویی و تکرار جوانمردی‌ها و پیشرفت‌های نیاکانی که در اخلاقیات، هنر و دانش همواره سرآمد دیگر ملل بوده‌اند، دارای لذتی بود که ایرانی را از یک سو ترغیب به مطالعه تاریخ و از سوی دیگر تشویق به ثبت و ضبط رویدادهای عصر خود می‌کرد. از همین روی است که «علم شریف تاریخ» همواره در ایران‌زمین مورد توجه اقشار گوناگون بوده و بزرگترین اندیشمندان ایرانی را مورخان و آگاهان به تاریخ تشکیل داده‌اند. 

انتهای پیام