کشف ۹ لایه باستانی در یک محوطه تاریخی


لایه‌هایی از دوره پیش از تاریخ دوره مس و سنگ، مفرغ قدیم و میانی و جدید (فرهنگ یانیق و گودین) III، آهن III (احتمالا ماد)، اشکانی و دوره‌های مختلف دوره اسلامی در کاوش نجات بخشی تپه «انوج» ملایر همدان شناسایی شد.

به گزارش دوستی دانلود، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اسماعیل همتی ازندریانی، سرپرست کاوش نجات بخشی تپه انوج ملایر در استان همدان با اعلام این خبر گفت: تپه باستانی انوج (معروف به قلاء بلنده) در روستایی به همین نام در شهرستان ملایر با ارتفاع ۲۱ متر از سطح زمین‌های اطراف قرار گرفته است.

وی در ادامه از تسطیح و خاکبرداری قسمت قابل توجهی از این تپه در جریان ساخت‌وسازهای منازل مسکونی خبر داد و گفت: در حال حاضر منازل مسکونی گرداگرد تپه را در برگرفته است.

به گفته این باستان‌شناس، ساخت منازل در ضلع جنوبی تا سطح تپه انجام شده، این در حالی است که این محوطه در تاریخ  ۲۴ اسفند ۱۳۵۳ با شماره ۱۰۳۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

همتی در ادامه گفت: با توجه به اینکه در ضلع شمالی تپه انوج بخش‌هایی از تپه به صورت جدا افتاده از هسته اصلی تپه خطراتی برای اهالی روستای انوج ایجاد کرده بود، بنابراین کاوش در این محوطه با هدف رفع خطر احتمالی بقایای جدا مانده آغاز شد.

او افزود: برای دستیابی به حداکثر اطلاعات در بخش بسیار خطرناک و نامساعد، محل تهیه سکشن لایه‌نگاری داربست بسته شده و سپس پژوهش میدانی آغاز شد.

او از انجام لایه نگاری در دو قسمت جدا افتاده از هسته اصلی تپه با ارتفاع ۱۱ متر و هشت متر از زمین‌های اطراف خبر داد و گفت: در این لایه‌نگاری نتایج ارزشمندی به دست آمد که شامل لایه هایی از دوره پیش از تاریخ دوره مس و سنگ، مفرغ قدیم و میانی و جدید (فرهنگ یانیق و گودین III)، آهن III (احتمالا ماد)، اشکانی و دوره های مختلف دوره اسلامی بود.

همتی اظهار کرد: با توجه به موقعیت قرارگیری محوطه انوج در بخش جنوبی استان همدان و در مجاورت کریدور ارتباطی به سمت بروجرد و دشت سیلاخور  و همچنین ارتباط با  دشت منتهی به دامنه‌های کوه‌های گرین (نهاوند و کنگاور) از نظر مطالعات باستان‌شناسی محوطه کلیدی محسوب می‌شود.

انتهای پیام