یادداشتی در رثای «کی‌عطا طاهری بویراحمدی»مدیرعامل خانه کتاب در یادداشتی درگذشت کی‌عطا طاهری بویراحمدی، نویسنده فقید را تسلیت گفت.

به گزارش دوستی دانلود به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب،  نیکنام حسینی‌پور در یادداشت خود نوشته است؛ «بزرگ مردا که تو بودی و از اهالی امروز بودی. درگذشت فرهیخته وارسته و بی‌ادعای کهگیلویه و بویراحمد، مرد اخلاق و ادب استاد کی‌عطا طاهری را باید ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر برای علاقمندان به فرهنگ‌های بومی ایران زمین دانست.

معلم و پژوهشگر ارزشمندی که گنجیه‌ای گران‌سنگ از میراث فرهنگی ـ تاریخی کهگیلویه و بویراحمد را در حافظه داشت و به حقیقت، حافظ و نگهبانی شایسته برای آن بود و با مکتوب کردن و انتشار این میراث فرهنگی به نیکی از عهده انتقال آن به نسل‌های دیگر برآمد؛ «معلم»، «پژوهشگر» و «کنشگری سیاسی ـ فرهنگی» که همانا تعهد به فرهنگ و ارزش‌های انسانی چون عدالت و آزادی را باید ابعاد مهم شخصیتی این بزرگ مرد دانست.

آثار او چون «ممیرو»، «درخت را نکشید»، «کی بانو» و «کوچ، کوچ»، از یک سو دریچه‌ای برای آشنایی با فرهنگ و لایه‌های گوناگون فرهنگ بومی منطقه کهگیلویه و بویراحمد و گاه کاوش در این فرهنگ و از سوی دیگر نشان‌دهنده دغدغه‌ها و اندیشه‌های ژرف انسانی و متعهدانه‌ای است که در ذهن خلاق، جستجوگر و امیدوارانه کی عطا طاهری، رشد کرده و بالیده بود.

«کی‌عطا طاهری» انسانی وارسته بود که نسل نواندیش و نوگرای بویراحمد بیش از هرکتاب و هرشخصی از او تأثیر پذیرفته‌بودند؛ هم نخبگان و تحصیل‌کردگان بویراحمد و هم پژوهشگران و فرهنگ‌پژوهان در سطح ملی و بین‌المللی از خوان دانش و آگاهی‌های محلی او بهره‌ها بردند و ارتباط و هم‌صحبتی با او و بودن در کنار او را غنیمت می‌دانستند.

«کی‌عطا» انسانی واقع‌گرا و به دور از حاشیه، مشوق جوانان در صلح و دوستی و پیوند با کتاب و کتاب‌خوان‌ها بود. کسی که بیش از پنج دهه پیش، نخستین کتابخانه واقعی را در منطقه کهگیلویه و بویراحمد دایر کرد و علیرغم موقعیت‌های خوبی که در پایتخت و خارج از استان، برایش فراهم بود در کسوت یک معلم متعهد و دغدغه‌مند فعال و موثر فرهنگی در کنار مردم نجیب و سخت‌کوش کهگیلویه و بویراحمد ماند تا در بیداری، آگاهی بخشی و تلاش برای آبادانی همراه و یاور آن‌ها باشد.

دوستان و یاران «کی‌عطا» نخبگان و تحصیل‌کردگان بومی و غیربومی بودند که همگی شیفته شخصیت معنوی و دیدگاه نوگرایانه و عدالت‌خواهانه او بودند و در گرد او که به دور از حب مال اندوزی، قدرت طلبی و جاه و مقام و جدا از صاحبان زر و زور و قدرت بود،  درس اخلاق، تعادل و تعهد می‌آموختند و از اطلاعات و اندوخته‌هایش که  حاصل سال‌ها تجربه و مصاحبت با شخصیت‌های مختلف فرهنگی، علمی، دانشگاهی و مطلعان ملی و محلی بود، بهره می‌بردند.

فقدان این بزرگ‌مرد ایل را به فرهیختگان، فرهنگ‌پژوهان، دوستان و بستگان او تسلیت می‌گویم!

دریغا از دست دادن بزرگ مردی که او بود! الگویی از معلمی متعهدانه و الگویی رفتاری و اخلاقی که در شرایط کنونی کمتر می‌توان چون او یافت و دید.»

کی‌عطا طاهری بویراحمدی، نویسنده و پژوهشگر فولکلور استان کهگیلویه و بویراحمد روز نهم فروردین‌ ماه پس از یک دوره تحمل بیماری دار فانی را وداع گفت.

انتهای پیام